לקבלת הצעת מחיר בשבילכם מלאו את הפרטים הבאים

10 טיפים לשמירה על ציוד ההגשה והמטבח וצמצום הבלאי

10 טיפים לשמירה על ציוד ההגשה והמטבח וצמצום הבלאי

1. שטח עבודה ראוי – לאזור הפינוי ושטיפת הכלים חשיבות רבה בשמירה על כלי ההגשה. יש להקצות שטח רחב וראוי לעבודה המאפשר טיפול וניקיון בנוח. אזור שמתוכנן יעיל יצמצם את בלאי הכלים ובטווח הארוך יסייע בכך לחיסכון כספי.

2. הגדרת נהלים לצוות המטבח – תדרוך הצוות והגדרת נהלי פינוי ותחזוקת הציוד יכול למנוע בלאי ובכך להביא לחיסכון כספי. לדוגמא: דפיקת צלחות ההגשה על משטח מנירוסטה על מנת להסיר את המזון הנותר (קורה בהרבה מטבחים שביקרנו בהם…), מגביר את קצב הבלאי והצ'יפים בכלים.

3. העסקה ישירה של עובדי שטיפת הכלים – צוות שטיפת כלים המועסק ע"י העסק עצמו יהיה בד"כ בעל מודעות גבוהה יותר לשמירה על הציוד וערך הנזקים שיכולים להיגרם. לעומת זאת, צוות המועסק ע"י חברת כוח אדם חיצונית, אינו חש מחויבות וחיבור למקום העבודה ויעדיף ברוב המקרים לעבוד מהר על גבי לעבוד בדרכים שיישמרו על הציוד.

4. הפרדת כלים מונעת בלאי – מומלץ להקפיד על הפרדת סוגי כלים לבאסקטים שונים במהלך הפינוי. בין היתר בשל סוגי החומרים השונים מהם עשויים הכלים, אשר התנגשותם אחד בשני מגבירה את הסיכוי לשבר.

5. כלים עמידים – בעת הזמנת ציוד אצל ספק מומלץ לברר על עמידות הכלי, סוג החומר ומידת הבלאי שיש בו אצל לקוחות אחרים. בעיקר חשוב לערוך את הבדיקות האלו ברכישת כלים שיהיו בשימוש נרחב בעבודה השוטפת. לדוגמא: צלחות עריכה.

6. פינוי נכון של כוסות – אחד הפריטים עם אחוז הבלאי הגבוה ביותר במסעדות אלו הן הכוסות. על מנת למנוע שבירת כוסות במהלך הפינוי, חשוב:

         א. להתאים את גובה הבאסקט לגובה הכוסות שיונחו בו באמצעות הגבהות.

         ב. לוודא שהבאסקט תקין ושקיימות בו מחיצות בין הכוסות.

הקפדה על שני הסעיפים האלו תסייע במזעור בלאי הכוסות במהלך השטיפה במדיח הכלים ובאחסון שלהן. 

7. פילוש נכון של כוסות יין – פילוש נכון של כוסות יין עם רגל מסייע בהקטנת הבלאי. פילוש לא נכון: החזקת כוס היין בבסיס הרגל ופילוש הכוס עצמה עם היד השניה. פילוש כזה מפעיל מנוף היוצר לחץ חזק על החיבור בין הכוס לרגל ובעקבות כך לשבירת חלק מהכוסות.

פילוש נכון: אחיזת הכוס בחלק העליון של הרגל, צמוד לגוף, עם מטלית נוספת וביד השניה לפלש את הכוס עצמה ללא הפעלת כוח רב.

8. סכינים לא מכניסים למדיח – על מנת לשמור על תקינות ושלמות סכיני המטבח/ הסטייק והשף מומלץ מאוד לא להכניס אותם למדיח הכלים. יש לשטוף סכינים ידנית ועדיף מידית לאחר השימוש, על מנת שלא יישארו מלחים מן המזון על הלהב ולייבש היטב. כך חיי הסכין נשמרים למשך זמן רב. (עיין במאמר כיצד לבחור סכין מטבח מקצועית)

 

9. בלאי מחבתות – במחבתות בעלות ציפוי טפלון או חומרי אל-דבק למיניהם חובה להשתמש לפי המלצת היצרן: שימוש בכלי עבודה מעץ או סיליקון על מנת למנוע קילוף הציפוי אל תוך המזון ושריטות.

10. בלאי תמיד יהיה! – חשוב לזכור כי בענף האירוח העושה שימוש בציוד מטבח וכלי הגשה בתדירות גבוהה ובלחץ זמן, תמיד היה ותמיד יהיה בלאי. חשוב לפעול לצמצם אותו אבל אי אפשר להימנע מכך לגמרי. מרבית השפים מתייחסים לבלאי כאל תירוץ טוב לריענון והתחדשות מתמדת בכלים.

עוד מידע בנושא...

מלאו את הפרטים הבאים

ונחזור אליכם הקדם


אני מאשר לקבל עדכונים מסופרנובה: